Siirry sisältöön
Mikkeli360 Avoin näkymä kaupunkiin
Valikko

Päätökset

Miten Mikkelissä äänestetään?

Äänestysaktiivisuus ja puolueiden kannatus kunta- ja eduskuntavaaleissa.

Kuntavaalit 2025: äänestysprosentti

49,5 %

21 196 / 42 808 äänioikeutettua

Manner-Suomi: 54,3 % · Mikkeli 2021: 51,6 %

Eduskuntavaalit 2023: äänestysprosentti

68,6 %

28 881 / 42 103 äänioikeutettua

Koko maa: 68,5 % · Mikkeli 2019: 68,7 %

Lähde: Tilastokeskus · kuntavaalit 2025, eduskuntavaalit 2023 · päivitetty 13.10.2026 · Tietoja lähteestä

Äänestysaktiivisuus

Kuinka moni äänestää?

Äänestäneiden osuus äänioikeutetuista Mikkelissä ja koko maassa vaaleittain.

Kuntavaalit, äänestysprosentti
Näytä taulukkona
Vaalivuosi Manner-Suomi Mikkeli
2025 54,3 49,5
2021 55,1 51,6
2017 58,9 54,8
2012 58,3 58,7
2008 61,2 62,6
2004 58,6 56,6
2000 55,9 52,5
1996 61,3 55,1
1992 70,9 64,3
1988 70,5 62,8
1984 74,0 68,4
1980 78,1 74,5
1976 78,5 74,9
Eduskuntavaalit, äänestysprosentti
Näytä taulukkona
Vaalivuosi Koko maa Mikkeli
2023 68,5 68,6
2019 68,7 68,7
2015 66,9 66,5
2011 67,4 67,4
2007 65,0 65,5
2003 66,7 65,3
1999 65,3 63,9
1995 68,6 66,3
1991 68,4 66,0
1987 72,1 72,8
1983 75,7 78,5

Puolueet

Miten äänet jakautuivat Mikkelissä?

Puolueiden osuus Mikkelissä annetuista hyväksytyistä äänistä. Alle 1 %:n puolueet ja valitsijayhdistykset ovat rivillä Muut.

Kuntavaalit 2025, osuus äänistä Mikkelissä
Näytä taulukkona
Puolue 2021 2025
Keskusta 22,6 26,9
Kokoomus 21,2 25,9
SDP 21,0 24,0
Vihreät 9,5 7,7
Perussuomalaiset 16,0 6,7
Vasemmistoliitto 1,0 4,6
Kristillisdemokraatit 4,8 3,1
Liike Nyt 3,5 –
Muut 0,5 0,9
Äänet ja valtuustopaikat
Puolue Äänet 2025 Paikat 2021 Paikat 2025
Keskusta 5 573 12 14
Kokoomus 5 360 11 14
SDP 4 977 11 13
Vihreät 1 586 5 4
Perussuomalaiset 1 392 9 3
Vasemmistoliitto 959 0 2
Kristillisdemokraatit 650 2 1
Liike Nyt – 1 –
Muut 205 0 0

Viiva (–) = puolue ei ollut ehdolla Mikkelissä.

Eduskuntavaalit 2023, osuus äänistä Mikkelissä
Näytä taulukkona
Puolue 2019 2023
Kokoomus 23,6 27,4
Perussuomalaiset 16,7 21,7
SDP 19,6 18,9
Keskusta 17,7 16,5
Vihreät 12,2 5,9
Kristillisdemokraatit 3,9 3,3
Liike Nyt – 2,7
Vasemmistoliitto 2,3 1,7
Muut 4,0 1,9

Mitä valtuusto ja muut toimielimet päättävät? →

Äänestysalueet

Äänestysaktiivisuus äänestysalueittain

Äänestysalueiden numerojärjestyksessä. Alueita ei aseteta paremmuusjärjestykseen. Aluejako muuttui vuoden 2023 eduskuntavaalien jälkeen.

Kuntavaalit 2025

Alue Äänioikeutetut Äänesti Ennakkoon
001 Keskusta-alue 4 223 47,4 % 71,2 %
002 Nuijamies 4 956 50,2 % 61,3 %
003 Urpola 5 537 52,8 % 55,0 %
004 Siekkilä 3 636 49,7 % 58,6 %
005 Lähemäki 7 970 46,9 % 55,7 %
006 Tuppurala 3 725 49,0 % 62,7 %
007 Rantakylä 3 894 52,2 % 49,0 %
008 Rämälä 960 49,0 % 51,9 %
009 Otava 1 351 45,2 % 50,7 %
010 Anttola 1 282 53,4 % 50,4 %
011 Haukivuori 1 369 49,7 % 54,3 %
012 Ristiina 3 411 49,3 % 52,2 %
013 Suomenniemi 494 51,2 % 43,5 %

Eduskuntavaalit 2023

Alue Äänioikeutetut Äänesti Ennakkoon
001 Keskusta-alue 5 445 50,6 % 75,7 %
002 Kaukola 2 476 67,0 % 68,0 %
003 Nuijamies 2 175 68,9 % 57,8 %
004 Urpola 1 899 75,5 % 57,4 %
005 Laajalampi 1 248 58,7 % 60,1 %
006 Moisio 2 381 74,7 % 56,0 %
007 Siekkilä 3 612 66,3 % 61,1 %
008 Emola 3 087 71,3 % 54,8 %
009 Lähemäki 4 045 67,5 % 52,1 %
010 Tuppurala 3 735 66,3 % 65,5 %
011 Rantakylä 3 874 71,1 % 53,8 %
012 Rämälä 715 70,6 % 51,9 %
013 Sairila 964 72,4 % 51,3 %
014 Otava 1 358 67,5 % 58,8 %
015 Anttola 1 293 73,0 % 63,6 %
016 Haukivuori 1 374 64,8 % 60,5 %
017 Ristiina 3 406 68,1 % 62,9 %
018 Suomenniemi 499 68,7 % 55,7 %
Miten tämä lasketaan?

Luvut ovat Tilastokeskuksen vahvistettuja vaalituloksia. Äänestysprosentti = äänestäneet / äänioikeutetut. Kuntavaalien vertailutaso on Manner-Suomi, koska Ahvenanmaalla on omat kunnallisvaalinsa; eduskuntavaaleissa koko maa.

Pitkä sarja on vaalivuosittaisella kuntajaolla: Mikkeli on kunkin vaalin aikaisissa rajoissaan. Mikkelin maalaiskunta ja Anttola liitettiin Mikkeliin 2001, Haukivuori 2007 sekä Ristiina ja Suomenniemi 2013, joten vanhimmat luvut koskevat pienempää aluetta.

Äänestysalueen äänestysprosentissa ovat mukana sekä vaalipäivänä että ennakkoon äänestäneet alueen asukkaat. "Ennakkoon" = ennakkoon äänestäneiden osuus alueen äänestäneistä, kuten Tilastokeskus sen ilmoittaa. Palvelu ei tulkitse tuloksia eikä näytä ehdokkaiden henkilökohtaisia äänimääriä.

Lähde: Tilastokeskus · päivitetty 13.10.2026 · Tietoja lähteestä