Liikenne
Millä autoilla Mikkelissä ajetaan?
Henkilöautoja liikenteessä
27 069
syyskuun 2026 lopussa · 525 / 1 000 asukasta
Sähköautoja
4,8 %
liikenteessä olevista · 1 302 autoa
Manner-Suomi: 7,6 %
Ladattavia hybridejä
5,5 %
liikenteessä olevista · 1 492 autoa
Manner-Suomi: 7,1 %
Uusista autoista sähköautoja
27,8 %
vuonna 2025 · 148 / 532 autoa
Manner-Suomi: 37,2 %
2026 tähän mennessä: 47,3 % (391 autoa)
Lähde: Traficom ja Tilastokeskus · liikennekäytössä syyskuun 2026 lopussa, uudet autot 2001–2026 · päivitetty 13.10.2026 · Tietoja lähteestä
Uudet autot
Kuinka suuri osa uusista autoista on sähköautoja?
Mikkeliläisten omistajien tai haltijoiden ensirekisteröimät henkilöautot. Mukana ovat uudet autot; käytettynä maahan tuodut eivät ole tässä.
Näytä taulukkona
| Vuosi | % |
|---|---|
| 2012 | 0,1 |
| 2013 | 0,0 |
| 2014 | 0,0 |
| 2015 | 0,1 |
| 2016 | 0,2 |
| 2017 | 0,1 |
| 2018 | 0,9 |
| 2019 | 0,6 |
| 2020 | 3,7 |
| 2021 | 6,5 |
| 2022 | 17,1 |
| 2023 | 25,2 |
| 2024 | 24,3 |
| 2025 | 27,8 |
| 2026* | 47,3 |
* 2026 on kesken.
Näytä taulukkona
| Käyttövoima | Manner-Suomi | Mikkeli |
|---|---|---|
| Sähkö | 37,2 | 27,8 |
| Ladattava hybridi | 20,2 | 24,1 |
| Bensiini | 38,3 | 42,7 |
| Diesel | 4,3 | 5,5 |
| Muut | 0,0 | 0,0 |
Uudet henkilöautot Mikkelissä vuosittain käyttövoiman mukaan
| Vuosi | Yhteensä | Sähkö | Ladattava hybridi | Bensiini | Diesel | Muut |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 (kesken) | 391 | 185 | 45 | 149 | 12 | 0 |
| 2025 | 532 | 148 | 128 | 227 | 29 | 0 |
| 2024 | 523 | 127 | 100 | 259 | 36 | 1 |
| 2023 | 726 | 183 | 130 | 365 | 42 | 6 |
| 2022 | 730 | 125 | 126 | 411 | 53 | 15 |
| 2021 | 835 | 54 | 164 | 540 | 66 | 11 |
| 2020 | 833 | 31 | 128 | 565 | 90 | 19 |
| 2019 | 1 023 | 6 | 55 | 769 | 176 | 17 |
| 2018 | 1 192 | 11 | 40 | 854 | 265 | 22 |
| 2017 | 1 063 | 1 | 12 | 734 | 307 | 9 |
| 2016 | 1 092 | 2 | 10 | 703 | 377 | 0 |
| 2015 | 1 050 | 1 | 2 | 721 | 325 | 1 |
| 2014 | 1 041 | 0 | 3 | 693 | 344 | 1 |
| 2013 | 973 | 0 | 1 | 655 | 314 | 3 |
| 2012 | 1 045 | 1 | 0 | 663 | 358 | 23 |
| 2011 | 1 151 | 0 | 0 | 713 | 429 | 9 |
| 2010 | 1 003 | 0 | 0 | 599 | 399 | 5 |
| 2009 | 867 | 0 | 0 | 506 | 361 | 0 |
| 2008 | 1 508 | 0 | 0 | 735 | 773 | 0 |
| 2007 | 1 228 | 0 | 0 | 858 | 370 | 0 |
| 2006 | 1 397 | 0 | 0 | 1 133 | 264 | 0 |
| 2005 | 1 340 | 0 | 0 | 1 124 | 216 | 0 |
| 2004 | 1 327 | 0 | 0 | 1 142 | 185 | 0 |
| 2003 | 1 415 | 0 | 0 | 1 202 | 213 | 0 |
| 2002 | 1 143 | 0 | 0 | 931 | 212 | 0 |
| 2001 | 924 | 0 | 0 | 735 | 189 | 0 |
Autokanta
Kuinka paljon autoja Mikkelissä on?
Liikennekäytössä olevat henkilöautot vuoden lopussa. Liikennekäytöstä poistetut autot eivät ole mukana.
Näytä taulukkona
| Vuosi | Autoja |
|---|---|
| 2011 | 26 760 |
| 2012 | 27 086 |
| 2013 | 27 090 |
| 2014 | 27 325 |
| 2015 | 27 645 |
| 2016 | 27 804 |
| 2017 | 28 073 |
| 2018 | 28 279 |
| 2019 | 28 322 |
| 2020 | 28 170 |
| 2021 | 27 906 |
| 2022 | 27 713 |
| 2023 | 27 746 |
| 2024 | 27 581 |
| 2025 | 26 636 |
Muutos 2024–2025: Mikkeli −3,4 %, Manner-Suomi −2,6 %.
Lähde: Traficom ja Tilastokeskus · 2011–2025 (Tilastokeskus) · päivitetty 13.10.2026 · Tietoja lähteestä
Näytä taulukkona
| Käyttövoima | Manner-Suomi | Mikkeli |
|---|---|---|
| Sähkö | 7,6 | 4,8 |
| Ladattava hybridi | 7,1 | 5,5 |
| Bensiini | 62,2 | 67,3 |
| Diesel | 22,4 | 21,5 |
| Muut | 0,8 | 0,9 |
Miten tämä lasketaan?
Autot on tilastoitu omistajan tai haltijan kotikunnan mukaan, joten luku kertoo mikkeliläisten autoista, ei Mikkelin teillä ajavista. Yritysten ja leasingyhtiöiden autot ovat yhtiön kotikunnassa, mikä voi vaikuttaa erityisesti uusien autojen jakaumaan.
Uudet autot = Suomessa ensimmäistä kertaa rekisteröidyt uudet henkilöautot (ensirekisteröinnit). Ladattava hybridi = bensiini- tai dieselsähkö, joka ladataan verkosta. Muut = kaasu, etanoli ja muut käyttövoimat.
Liikennekäytössä olevien autojen jakauma käyttövoiman mukaan on Traficomin uusimmasta neljännesvuosipoiminnasta. Traficom julkaisee kunnittaisen käyttövoimajakauman vain uusimmalta poiminnalta, joten sähköautojen osuuden kehitys kertyy tälle sivulle poiminta kerrallaan. Pitkä sarja autojen kokonaismäärästä on Tilastokeskuksen moottoriajoneuvokannasta, ja se voi poiketa hieman Traficomin poiminnasta.
Lähde: Traficom ja Tilastokeskus · päivitetty 13.10.2026 · Tietoja lähteestä